Lista 10 punktów, które MUSISZ sprawdzić w swoim aucie po lecie!

| kategoria: porady

1. Wymień płyny eksploatacyjne

Wielu kierowców – zwłaszcza tych początkujących – zapomina o wymianie płynów do spryskiwaczy. Korzystanie z letniego płynu może stanowić źródło niemałych utrudnień i przykrych niespodzianek podczas eksploatacji. Absolutną koniecznością jest wymiana płynów na zimowe. To jednak nie koniec – po nalaniu sezonowego płynu niezbędne jest też przepłukanie układu. Co to oznacza w praktyce? Mowa o uruchomieniu spryskiwaczy – wówczas poprzedni, letni płyn zostanie bezpiecznie wyparty z instalacji.

Z taką samą uwagą należy postępować z płynem chłodnicznym. Nie wszystkie płyny są bowiem odporne na działanie ujemnych temperatur. Słuszną praktyką jest zbadanie temperatury krzepnięcia w serwisie samochodowym – w prawidłowo działającym układzie wynosi ok. 37 stopni Celsjusza.

kontrola płynów w aucie

nie zapominaj o kontroli płynów

2. Sprawdź stan wycieraczek

Jesienno-zimowa aura powoduje, że wycieraczki działają na najwyższych obrotach. Jeśli są mocno zużyte – wówczas nie tylko nie będą realizować swojej funkcji, ale mogą także rozpraszać głośną pracą i spowodować zniszczenie szyb.

Nowe wycieraczki to wydatek kilkudziesięciu złotych – nie warto zatem oszczędzać na tym elemencie wyposażenia.

3. Pamiętaj o wymianie opon

Deszcz, oblodzona jezdnia, intensywne opady śniegu – to wszystko wymusza większą ostrożność podczas prowadzenia pojazdu. Dlatego też nie należy zapominać o wymianie opon na zimowe, które pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy.

zmiana koła w aucie

sezonowa wymiana opon to podstawa bezpiecznej jazdy

Ogumienie – o czym warto pamiętać?

Kierowcy często zapominają o trosce o należyty stan opon, dlatego przypominamy – te, które są starsze niż 5 lat nie powinny być wykorzystywane do dalszej jazdy.

Co więcej – w przypadku letnich opon wysokość bieżnika to optymalnie 3 mm jeśli mowa o letnich oponach.

Z kolei dla zimowych ta wartość wynosi ok. 4,5 mm.

4. Zadbaj o hamulce

Letni sezon warto też zakończyć wizytą u zaprzyjaźnionego mechanika w celu sprawdzenia kondycji układu hamulcowego.

Okres jesienno-zimowy to okres częstych opadów deszczu i śniegu. Poza szybkim czasem kierowcy w parze powinny iść też sprawne hamulce, które pozwolą na bezpieczne  hamowanie. To z kolei absolutna podstawa do zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Czego unikniesz za sprawą w pełni sprawnych hamulców?

  • wypadków,
  • kolizji,
  • potrącenia pieszego, który nieoczekiwanie wtargnął na jezdnię,
  • wpadnięcia w poślizg.

5. Klimatyzacja zimą? O TYM musisz pamiętać!

Po lecie warto też zadbać o stan kanałów wentylacyjnych. Sezon letni sprzyja intensywnej eksploatacji i korzystaniu z dobrodziejstw klimatyzacji. Podczas użytkowania ulegają jednak zanieczyszczeniu, co finalnie prowadzi do nieprawidłowej pracy i nawiewu. Przy okazji oczyszczania wylotów w środku auta i kanałów wentylacyjnych za pomocą dedykowanego produktu pozbywamy się również brzydkich zapachów.

6. Uszczelki – to tylko z pozoru błaha sprawa

Wysoka wilgotność może wyjątkowo szybko spowodować zniszczenia uszczelek.

To tylko pozornie mało istotna kwestia – wysoki stopień wilgotności może bowiem doprowadzić do uszkodzenia uszczelek a tym samym do przepuszczenia mrozu oraz hałaśliwych dźwięków z zewnątrz pojazdu.

W prawidłowym zadbaniu o te elementy pomogą środki silikonowe, które pomogą w uelastycznieniu uszczelek, a w konsekwencji – utrudnią przymarzanie.

7. Zwróć uwagę na właściwe oświetlenie i akcesoria

Szybciej zapadający zmrok i gorsza widoczność to standardowy scenariusz jesieni i zimy. Mgła również znacząco ogranicza widoczność, a to powinno wykształcić naturalny odruch, aby sprawdzić przed nadejściem jesieni czy żarówki i reflektory spełniają swoją funkcję.

auta w ciemności na drodze

sprawne oświetlenie to gwarancja bezpieczeństwa

Na trasie mogą się także przydać szczotki do usuwania liści i skrobaczki. Podstawą wyposażenia powinny także być gąbki do szyb, które efektywnie chłoną wilgoć.

Zdecydowanie lepiej jest być przygotowanym na trudne warunki aniżeli znaleźć się w potrzebie bez odpowiednich akcesoriów, które z łatwością pomogą w walce z niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

W zachowaniu odpowiedniego wyglądu auta pomoże także zabezpieczenie karoserii przed działaniem deszczu i błota. Mowa o profesjonalnych środkach, które wytwarzają specjalną warstwę ochronną.

8. Pozbądź się letnich przyzwyczajeń i nawyków w technice jazdy

O czym mowa? To co jako pierwsze przychodzi na myśl to słabsza przyczepność. O ile lato i rozgrzany asfalt to gwarancja wysokiej przyczepności, tak zimą należy zachować wyższą ostrożność niezależnie od stażu jako kierowca. Brawura i zbyt duża pewność siebie za kółkiem to częsta recepta na kolizję.

9. Pamiętaj o bezpiecznych odstępach

Jedną z naczelnych zasad podczas przemieszczania się zimą po mieście jest konieczność zachowania odległości między pojazdami. O ile latem warunki pogodowe sprzyjają szybkiemu reagowaniu i możliwości wyprzedzania, tak mniejsza przyczepność w okresie zimowym może skutkować najechaniem na inny samochód. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji nie ma magicznej zasady – wystarczy zachować bezpieczny odstęp od innych aut. Więcej czasu na odpowiednie zareagowanie przekłada się na możliwość bezpiecznego zahamowania. Warto wdrożyć zasadę, która utrzymuje zwiększenie odstępów wraz ze wzrostem szybkości jazdy.

10. Nie zapominaj o dokumentach!

Kontrola drogowa to rutynowa czynność, która jednak często generuje stres i emocje u kierowcy. Po wejściu w życie nowelizacji Ustawy „Prawo o ruchu drogowym” – od 2018 r. kierowcy muszą dysponować jedynie czynnym dokumentem prawa jazdy oraz aktualnym dowodem osobistym.

Jakie konsekwencje grożą za brak dokumentów?

Jeśli w roztargnieniu kierowca nie ma przy sobie ważnych dokumentów – może się to skończyć albo samym pouczeniem, albo mandatem. Oto przykładowe warianty.

  1. Jeśli kierujący pojazdem nie ma przy sobie prawa jazdy w wyniku roztargnienia – może się to skończyć mandatem do 250 zł (zgodnie z art. 95 Kodeksu wykroczeń).
  2. Jeżeli osoba kieruje pojazdem, co do którego nie ma uprawnień, a dysponuje uprawnieniami na inny – wówczas mowa o mandacie w kwocie 300 zł. Mowa np. o kierowcy samochodu osobowego, który porusza się motocyklem o pojemności silnika większej niż 125 cm³ bez prawa jazdy dla kategorii A. Co ważne – po otrzymaniu mandatu nie można dalej kierować tym pojazdem – stąd też należy doliczyć jeszcze koszty związane z holowaniem. W tym przypadku może pomóc doświadczona firma, zajmująca się holowaniem i autopomocą.
  3. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z sytuacją, w której kierowca stracił uprawnienia do prowadzenia pojazdów – w konsekwencji może on trafić nawet do więzienia. Maksymalny wymiar kary to 2 lata pozbawienia wolności, gdy dokument prawa jazdy został zabrany przez starostwo.

Jeśli natomiast zakaz prowadzenia pojazdów został wydany w wyniku orzeczenia sądu – wówczas konsekwencją jest zatrzymanie nawet do 5 lat więzienia, a także wydłużenie zakazu do prowadzenia pojazdów do 15 lat.

W przypadku, gdy osoba kierująca pojazdem w ogóle nie zdawała egzaminu na prawo jazdy – wówczas może otrzymać mandat w wysokości 500 zł. W ekstremalnych przypadkach, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu – wówczas osoba zatrzymana może zostać ukarana grzywną w wysokości 5000 zł oraz dodatkowo zostanie na nią nałożony zakaz prowadzenia aut przez wiele lat.

dokumenty do auta

pamiętaj o obowiązkowych dokumentach na wypadek kontroli drogowej

Zastosowanie powyższym porad minimalizuje ryzyko wypadku czy kolizji, a także pomoże w utrzymaniu auta w dobrej kondycji niezależnie od panujących warunków pogodowych. Jeśli jednak napotka Cię nieoczekiwana usterka na terenie Koszalina czy okolic – warto wówczas skorzystać z pomocy doświadczonej firmy, która zajmuje się autopomocą, jak np. całodobowa Pomoc Drogowa Marek Okuniewicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *